Антибіотики для дітей при ГРВІ, застуді, грипі | Smart Mama 2024

Антибіотики при застуді: чи ефективні вони

У вас підвищилася температура, болить горло, з’явився кашель, виникла загальна слабкість. Занедужали, думаєте ви, і вирішуєте прийняти антибіотик. Подібна ситуація виникає доволі часто, коли, не розібравшись у причинах погіршення стану, навіть не звернувшись до лікаря, людина самостійно приймає рішення й починає лікуватися антибіотиками.

Про те, що вони не впливають на віруси, зокрема, й ті, що викликають простудні захворювання – відомо давно, про це багато говорять, але коли людина занедужує, перший препарат, про який згадують – це антибіотик. Зрештою, людина погано себе почуває і хоче швидко одужати.

Отже, давайте розглянемо, які підводні камені лікування цими препаратами і чим насправді може загрожувати необґрунтований прийом антибіотиків.

Антибіотики вбивають бактерії, а не віруси

Основним аргументом на користь застосування антибіотиків при ГРВІ та грипі є профілактика бактеріальних ускладнень. Однак таке використання не має сенсу, тому що ці препарати вбивають (або сповільнюють ріст) бактерій, які вже є в організмі людини, вони не сидять і не чекають, коли ця хвороботворна бактерія нарешті з’явиться, щоб одразу її вбити. Тому під удар попадають усі бактерії, які чутливі до даного антибіотика: і корисні в кишечнику, і погані у ділянці запалення – якщо вони там є.

Відносно вірусів вони проходять повз: по-перше, віруси, що викликають ГРЗ, працюють усередині клітини, а якщо й виходять назовні, то антибіотику просту нікуди прикріпитися до вірусної частки. От і виходить, що «профілактичне» застосування антибіотика як мінімум марне, а як максимум шкідливе – вбиває корисну мікрофлору, яку доводиться потім довго відновлювати.

Читайте також: Противірусні препарати в лікуванні ГРВІ у дітей

Крім того, антибіотики не впливають на стан хворого з вірусною інфекцією, не знижують виразність симптомів, не зменшують тривалість захворювання і впливають на здатність захисних сил організму боротися з іншими збудниками захворювання.

Ризики, пов’язані із застосуванням антибіотиків 

Як уже зазначалось, антибіотики можуть порушити природний баланс між добрими і поганими бактеріями в людському організмі.

Антибіотики можуть викликати:

  • Нудоту, блювоту і розлад стільця (діарею).
  • Пригноблення корисних бактерій провокує розвиток грибкових інфекцій.
  • Можливий розвиток алергічних реакцій, особливо часто такий ефект спостерігається в дітей.

В усьому світі лікарі фіксують велику кількість звернень за невідкладною допомогою саме через побічні ефекти антибіотиків.

Однак це не найстрашніше. Надмірне і найчастіше необґрунтоване вживання антибіотиків може загрожувати набагато серйознішою проблемою, пов’язаною з появою видів бактерій, нечутливих до антибіотиків.

Стійкі до антибіотиків типи бактерій

Широке використання антибіотиків приводить до появи бактерій, які перетворюються на стійкі до антибіотиків. Інакше кажучи, ефект від прийому антибіотика, коли в людини насправді бактеріальне захворювання і є потреба в протимікробному лікуванні, буде або недостатнім, або взагалі відсутнім. Це називається стійкістю до антибактеріальних препаратів та виникає, коли бактерії піддаються частому впливу антибіотиків і вчаться чинити їм опір. У таких випадках виникають лікарсько-стійкі інфекції, які насправді дуже важко піддаються лікуванню. Більше того, ці бактерії можуть передаватися членам родини та іншим людям.

Читайте також:  COVID-19 У ДІТЕЙ – НАСКІЛЬКИ ВСЕ СЕРЙОЗНО?

У глобальному масштабі неконтрольоване використання антибіотиків і підвищення поширеності типів бактерій, стійких до таких препаратів, у майбутньому приведе до того, що людство в решті решт програє війну проти стійкості до антибіотиків, що може відкинути медицину на десятиліття назад.

Важливість дотримання лікарських рекомендацій

Якщо вам або вашій дитині лікар прописав антибіотики, необхідно переконатися, що ви приймаєте їх точно за інструкцією. Якщо самопочуття покращилося і ви припинили прийом препаратів, то немає гарантій, що всі хвороботворні бактерії знищено, а ті, що залишилися в організмі, не перетворяться у майбутньому на стійкі до антибіотиків і не «поділяться» цією стійкістю з іншими бактеріями. Саме тому не варто зберігати залишки призначених раніше антибіотиків у домашній аптечці та використовувати їх повторно тоді, коли ви, ваша дитина або будь-який інший член родини занедужаєте, і з’являться схожі симптоми.

Приймати антибіотики при застуді та грипі? Немає ніякого сенсу. Застуда та грип викликані вірусом, але антибіотики не впливають на віруси.

Лікування під час грипу та ГРВІ

З метою впливу на віруси ГРВІ, до яких відноситься і вірус грипу, лікар може призначити дитині противірусний препарат з широким спектром дії – сироп Флавовір, що містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід. Сироп Флавовір має прямий вплив на віруси, який полягає в пригніченні їх білків розмноження, через що гальмується розмноження вірусів в уражених клітинах дихальних шляхів дитини. Тому, чим раніше батьки виявлять, що дитина себе погано почуває, і звернуться до лікаря, тим раніше вдасться заблокувати відтворення вірусного потомства всередині клітин і знизити вірусне навантаження на дитячий організм.

Бут Галина