Віддалені наслідки ГРВІ у дітей: як їх уникнути

Віддалені наслідки ГРВІ у дітей: як їх уникнути

Респіраторні інфекції можуть спричинити збої в роботі імунної системи. А також негативно позначатися на стані багатьох систем організму, що визначає самопочуття людини на все життя.

Вірус після одужання не щезає?

Всі пов’язані з ГРВІ ускладнення можна умовно розділити на 2 групи: добре відомі і невідомі. До найпоширеніших ускладнень у дітей відносять пневмонію, отити, синусити, бронхіти і бронхіоліти, тонзиліти та багато інших.

На цьому знання про те, що поганого може накоїти вірус в нашому організмі, як правило закінчується. Ми не замислюємося про те, що відбувається далі з вірусом і людським організмом, як вірус поводиться при розвитку бактеріальних ускладнень і чи здатний зберігатися в нашому організмі тривалий час.

Багато хто вважає, що тіло людини при одужанні повністю позбавляється від вірусу і ніяких наслідків перенесеної застуди не виникає. Однак це не так. У певних умовах, а саме при зниженій опірності і розвитку ускладнень, віруси здатні надовго затримуватися в нашому організмі. Наприклад, вірус грипу при розвитку пневмонії виділяється з організму хворої людини, а значить живе в ньому, до 3-х тижнів. І крім участі в розвитку запалення легенів і пригніченні імунітету творить ще багато поганих справ.

Віддалені наслідки застудних захворювань

Не варто забувати про те, що взаємодія вірусів і людини побудована таким чином, що потрапивши один раз в організм, вони запускають процеси, які рано чи пізно позначаються на роботі інших органів. Наприклад, риновіруси й респіраторно-синцитіальний вірус можуть провокувати розвиток у дитини алергічних захворювань, таких як алергічний риніт і бронхіальна астма.

Добре відомо про те, що віруси ГРВІ знижують захисні сили організму. Ось тільки відбувається це не локально, виключно в дихальній системі, а зачіпає інші органи і системи.

Так, після одужання дитини іноді у неї з’являється одутлість обличчя вранці, набряклість гомілок і стоп. Це перші прояви проблем з сечовидільної системою, де активація на фоні зниженого вірусами імунітету бактеріальних збудників може призводити до прояву запальних захворювань нирок (нефрит) і сечового міхура (цистит). Деякі представники сімейства ГРВІ, зокрема, аденовіруси й віруси парагрипу, здатні створювати сприятливі умови для виникнення виникнення геморагічного циститу.

Віруси можуть потрапляти в кров (віремія) і розноситься по всьому організму, приводячи до вірусних уражень інших органів – серця, мозку, нирок, кишечника. Ці ураження можуть відразу себе не проявляти, а в майбутньому їх розвиток рідко пов’язують з попереднім респіраторним вірусним захворюванням:

  • Так, причиною розвитку запалення серцевого м’яза (міокардит) в більшості випадків є віруси, зокрема, грипу, аденовіруси, ентеровіруси.
  • Аденовірусна інфекція крім ураження органів дихальної системи і очей, може зачіпати лімфатичні вузли. Вони розташовані по всьому тілу, а, не як прийнято вважати, тільки на шиї і під пахвами, де можливо визначити їх збільшення. Велика їх кількість розташована в черевній порожнині, а їх збільшення може провокувати у маленьких дітей проблеми з кишечником аж до інвагінації.
  • Для деяких аденовірусів показана здатність підвищувати ризик онкологічної патології, що з огляду на їх улюблену локалізацію в лімфоїдної тканини, може мати значення в майбутньому.

Як лікувати ГРВІ у дітей, щоб уникнути віддалених наслідків

В цілому, вплив вірусів ГРВІ на організм дитини можна охарактеризувати як подвійний. З одного боку, безперечною перевагою є їх формувальна дія на імунітет, навчаючи дитину правильно взаємодіяти з навколишнім світом.

З іншого боку, грань між позитивним і негативним впливом вірусів занадто тонка, і найменші відхилення можуть внести розлад у систему «навчання» імунітету, приводячи до розвитку хронічних станів, які незмінно позначаться на стані здоров’я.

Одним із факторів, здатних впливати на те, як в майбутньому дитячий організм буде реагувати на застудні захворювання і до яких наслідків буде приводити, є його лікування. Точніше те, яким методом намагалися впоратися з вірусом або «забивали» прояви симптоматичними засобами.

Читайте також: Вітаміни під час застуди: діють чи ні?

Це має вирішальне значення, адже якщо дитина не змогла впоратися з вірусом і він надовго затримався в дитячому організмі, спровокувавши зниження імунітету і розвиток отиту, синуситу і пневмонії, то надалі висока ймовірність того, що в нинішньому «слабкому місці» будуть постійно виникати запальні захворювання.

Щоб уникнути можливих наслідків респіраторних захворювань у дитини, при виникненні перших симптомів нездужання потрібно звертатися за медичною допомогою. Лікар може призначити препарат з прямою противірусною дією на віруси, які викликають гострі респіраторні захворювання, наприклад, сироп Флавовір, що містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід.

Своєчасний початок лікування Флавовіром не тільки заблокує вірусне розмноження, але і не дозволить вірусам поширитися далеко за межі дихальних шляхів і порушити  бар’єрні механізми інших органів, з формуванням інфекційних вогнищ. Крім того, ефективне пригнічення копіювань вірусів дозволить знизити навантаження на імунітет дитини і мінімізувати ризик розвитку збоїв в його роботі.

Таким чином, не варто зневажливо ставиться до респіраторних вірусних захворювань у дітей. Адже їх наслідки можуть проявитися набагато пізніше, коли їх найменше чекаєш. Щоб не піддавати свою дитину ризику розвитку багатьох проблем зі здоров’ям – потрібно правильно і вчасно лікувати застуду.

Галина Бут