Алергія на сонце: симптоми і профілактика | Smart Mama 2024

Алергія на сонце: симптоми і профілактика

Літо – це прекрасна пора року, його всі люблять і чекають. Але часто приємні враження від довгоочікуваних теплих днів затьмарює алергія. З кожним роком від сезонної алергії страждає все більше людей, більшість з них – це діти.

Що таке літня алергія?

Літня алергія – це сезонні алергічні реакції, які проявляються щороку в один і той же час особливими симптомами: нежиттю, сльозоточивістю, почервонінням очей, підвищеною температурою, діареєю, блювотою, висипаннями на шкірі і так далі. У кожної людини сезонну алергію викликають різні алергени.

Це дуже поширена алергічна реакція. Захворювання називають також фотодерматозом (фотодерматитом) або сонячною кропив’янкою. Шкіра може раптом стати чутливою до сонця.

Читайте також: Тепловий і сонячний удар у дитини: симптоми і перша допомога

Чому алергія на сонце виникає у деяких людей, поки залишається загадкою. З незрозумілих причин шкіра починає проявляти опір впливу, який раніше здавався нормальним. Алергеном стає сонячне світло. Фотодерматоз спостерігається в тій чи іншій мірі у 20% людей на планеті. Найбільша схильність до захворювання проявляється при наявності інших видів алергії, а також сухої та проблемної шкіри.

Причини алергії на сонце

Наука поки не виявила будь-якої конкретної причини. Можливо, світлочутливість шкіри погіршується через велику кількість ультрафіолетового випромінювання в спектрі сонячного світла. Існує ймовірність того, що деякі мікрочастинки у повітрі при спільному впливі з сонячним світлом стають подразниками та викликають алергічну реакцію. Флуоресцентні лампи з їх ультрафіолетовим випромінюванням також можуть спричинити алергію шкіри.

Читайте також: Немовля застудилося: на що варто звернути увагу

Можливий прояв реакції на косметику (в тому числі, крем від засмаги), парфумерію, засоби гігієни, побутову хімію, татуювання. При цьому алергічна реакція проявляється тільки після впливу на шкіру сонця.

Фотодерматоз частіше зустрічається у жінок. Зазвичай ці прояви спостерігаються в регіонах з помірним кліматом, тому взимку така алергічна реакція виникнути не може. Сонячна алергія проявляється найчастіше, коли відбувається зміна сезонів з весни на літо.

Розрізняють такі основні види реакції організму на сонці:

  • Фототравматична. Така реакція шкіри типова для всіх і проявляється навіть у здорової людини за тривалого вплива яскравого сонця.
  • Фототоксична. Ця реакція зумовлена ??наявністю деяких фотосенсибілізаторів у вживаних людиною медикаментах або їжі.
  • Фотоалергічна. При цьому організм проявляє неприйняття ультрафіолетового випромінювання. Шкірний покрив сприймає його як отруйний вплив. Така реакція може носити спадковий характер.

Симптоми алергії на сонце

Зазвичай області шкіри, на яких можна помітити алергічну реакцію, знаходяться на руках, шиї, відкритих частинах рук і ніг. Іноді є прояви на очах і місцях, закритих одягом.

Симптоми сонячної алергії:

  • Висип. Це найбільш поширена реакція шкіри на вплив. Почервоніння та висип можуть з’явитися протягом 20 хвилин після початку впливу сонця. За годину алергічна реакція шкіри стає дуже помітною. Висип з’являється на відкритих місцях. Якщо реакція посилюється, він може поширитися навіть на шкіру під одягом.
  • Набряклість шкіри.
  • Сверблячка.
  • Лущення шкіри.
  • Опіки. Вони проявляються на відкритих ділянках тіла у вигляді плям. При подальшому впливі сонця можуть з’явитися пухирі.
  • Червоні плями на губах і білі плями на шкірі.
  • Сльозоточивість, почервоніння очей.
  • Запаморочення.
  • Підвищення температури.
  • Зниження тиску.
  • Загальне нездужання, непритомність.

Алергію на сонце не завжди легко діагностувати, бо реакція схожа на інші види алергії. Найбільш сильні прояви зазвичай має фотоалергічний тип фотодерматозу. Висип у більшості випадків зникає через тиждень, якщо зовсім не контактувати з сонячним світлом. Але якщо вплив продовжувати, стан шкіри погіршується.

Що робити, якщо у тебе алергія на сонце?

З сонячної алергією важко впоратися, якщо продовжувати піддавати себе щодня впливу активного випромінювання. Перша допомога полягає в охолодженні шкіри та уникненні прямого впливу сонця. Можна прикладати вологу тканину або лід. Це буде сприяти пом’якшенню шкіри і зменшенню алергічної реакції. За призначенням лікаря можливий прийом антигістамінних препаратів.

Читайте також: Як і кавун з’їсти, і нітратів не спробувати

Різні лосьйони або креми, трав’яні настої здатні дати полегшення пацієнтові, зменшивши свербіж. В екстремальних випадках рекомендується фототерапія, при якій шкіра піддається впливу обмеженої кількості світла, щоб навчитися пристосовуватися до випромінювання. Якщо пацієнт довго хворіє, то разом з вищезгаданими засобами можуть також призначатися ПУВА-терапія та протималярійні препарати.

Як уникнути алергії на сонце?

Якщо використання будь-якого продукту викликає алергію на сонце, його необхідно виключити з щоденного побуту. Лікарі здатні допомогти визначити подразник і порекомендувати необхідне лікування. Зазвичай після припинення будь-якого контакту з провокуючими сонячну алергію речовинами (засобами особистої гігієни, продуктами харчування та ін.) захворювання зникає.

Профілактика фотодерматозу:

  • Знаходитися на сонці менше часу (особливо світлошкірим і білявим).
  • Застосовувати крем від засмаги. При впливі сонця звести користування косметикою до мінімуму.
  • Більше часу перебувати в тіні, прикривати тіло одягом.
  • Не засмагати в найбільш спекотний час.
  • Носити одяг з довгими рукавами та головний убір.
  • Не доводити стан до крайньої стадії. При необхідності звертатися до лікаря.

Якщо сонячна алергія є спадковою, то уникнути проявів майже неможливо. В такому разі знаходження на сонці навіть протягом декількох хвилин може виявитися шкідливим. Необхідно враховувати це в повсякденному житті при плануванні розпорядку дня. Але алергія на сонце може бути відвернена після відповідного лікування, якщо виявити її на ранній стадії.