Сім правил відвідування дитячого стоматолога | Smart Mama 2024

Сім правил відвідування дитячого стоматолога

Перший візит дитини до стоматолога має відбутися, коли почнуть з’являтися перші зуби. Відтоді візити до лікаря повинні стати регулярними, оскільки батьки часто помічають проблему занадто пізно, а лікувати варто навіть молочні зуби, не кажучи про проблеми правильного прикусу. Але як організувати візит до стоматолога так, щоб малюк не злякався лікаря ? Чи потрібно супроводжувати дитину на прийомі? Як підготувати дитину до візиту? Оскільки огляд у стоматолога все одно буде не з приємних процедур, до всіх цих питань потрібно підійти грунтовно.

1. Чи потрібно батькам бути присутнім на прийомі?

Для деяких мам відповідь на це питання однозначна і їх, напевно, здивує той факт, що не у всіх країнах прийнято супроводжувати дитину на огляді у лікаря. Якщо малюк емоційний і прив’язаний до батьків, без цього не обійтися. Але важливо розуміти, що ваша дитина – не перший пацієнт у лікаря. Тому потрібно покинути приміщення, якщо лікар просить вас про це. Іноді присутність батьків заважає, особливо якщо вони починають соромити малюка або не дає лікарю встановити зв’язок, відповідаючи на питання замість дитини. Роль батька або мами на прийомі – пасивна, ведучим залишається лікар, який буде підказувати вам, що і коли говорити.

2. Що розповісти про біль?

Лікування зубів – це завжди неприємна процедура. Для дитини можуть бути дискомфортними навіть необхідність тримати відкритим рот або просто сильне натискання на ясна. Тому умовляти дитину і обіцяти, що «боляче не буде», означає брехати і викликати недовіру для наступного відвідування. Єдиний спосіб зробити процедури максимально безболісними – це відвідувати стоматолога регулярно (раз на півроку). Тоді у малюка відвідування не будуть асоціюватися з болем (стоматолог проводить огляд частіше, ніж лікує), та й ускладнень вдасться уникнути.

3. Час першого візиту

Перше відвідування лікаря дуже важливе для подальшого враження. Бажано на цей час не планувати серйозних втручань, а обмежитися оглядом в дружній обстановці. Дитина повинна бути ситою і бадьорою (час денного сну краще не пропускати), щоб уникнути капризів. Якщо лікар дитині не сподобався, краще звернутися до іншого лікаря. Також батьки можуть зробити перший похід в стоматологію саме до гігієніста, який дасть рекомендації з чищення зубів і порадить захисні засоби для зубів. Звикнувши до «нестрашного» кабінету гігієніста, дитина легше сприйме огляд у стоматолога.

 

Читайте також: Осінній риніт та риносинусит: як допомогти дитячим носикам?

4. Підготовка до крісла

Багато батьків забувають, що в кабінеті у стоматолога дитина побачить безліч речей вперше. Йому необхідно описати бормашину, її звук (схожий на бджілку). В ідеалі – купити набір «маленького лікаря» і пограти в огляд, показати картинки в дитячих енциклопедіях і розповісти про важливість здорових зубів, намалювати їх. Можна показати відповідні мультики (від «Доктора Айболита» і «Пташки Тарі») до сучасних казок і ознайомлювальних фільмів. Якщо дитина в принципі побоюєтьсялікарів, поясніть, що стоматолог – дуже важливий і відрізняється від всіх інших лікарів.

5. Підготовка батьків

Так, батькам теж слід підготуватися до візиту і підготувати важливі питання. Не всі дорослі розуміють, що вже у віці 1-1,5 років у дитини може початися так званий пляшковий карієс, який виникає, коли батьки часто годують дитину вночі грудним або пляшковим молоком. Багато дитячих звички на кшталт смоктання пальця, активного обгризання нігтів і предметів, можуть вплинути на гігієну в роті. Лікарю потрібно детально розповісти про поведінку дитини та її харчуванні, щоб стоматолог дав потрібні рекомендації.

6. Невідкритий рот

Іноді дитину не можливо примусити відкрити рот ніякими способами або домовленостями. Щоб уникнути ще більших проблем, перенесіть візит, а вдома обов’язково проговоріть, чому дитина відмовилася від огляду (злякався лікаря, болю, втомився). Залежно від причини проведіть профілактичну роз’яснювальну роботу як перед першим візитом. Поясніть дитині, що його почуття нормальні і в страху немає нічого поганого, але особливе задоволення – відчути себе героєм і подолати страх. Якщо ж ситуація термінова і домовитися з дитиною не вдалося навіть у другий візит, доведеться проводити лікування під загальним наркозом або звеселяючим газом. Важливо розуміти, що реакція на лікування залежить від віку: у малюка до 2 років вона може бути вкрай негативною, але це нормально, діти від 3 до 6 сприйнятливі до ситуації, після 7 років з дитиною треба намагатися домовлятися.

7. Не виховувати і не задобрювати

Якщо дитина погано поводиться в стоматологічному кріслі, багато батьків включають режим «вихователя». Погрози, залякування і з’ясування стосунків слід залишити до виходу з кабінету лікаря, тим більше що навряд чи вони будуть ефективними. Найчастіше доктор і сам попросить маму чи тата залишити його наодинці з дитиною, оскільки лікарю все одно, наскільки вихована ваша дитина і як голосно або тихо вона говорить і наскільки неспокійно поводиться, якщо це не заважає проводити маніпуляції. Інша крайність – обіцяти дитині іграшку або розвагу. Це хороша ідея і ви можете запланувати веселе проведення часу після відвідування стоматолога. Але, на жаль, діти (особливо до 3 років) не мають достатньо терпіння і не формують причинно-наслідковий зв’язок «зазнав біль – отримав подарунок». Так що розраховувати «купити» послуг у стоматолога навряд чи вийде.

Олена Алексєєва