Осінній риніт та риносинусит: як допомогти дитячим носикам?

Осінній риніт та риносинусит: як допомогти дитячим носикам?

За вікном осінь, а отже, настав час, коли багато вірусних захворювань все частіше нагадують про себе.  Активізуються віруси, які вражають респіраторний тракт та з усіх боків атакують дитячий організм. У більшості випадків їх хвороботворний похід починається з слизової оболонки порожнини носа, де проявляють себе перші симптоми застуди (риніту), найбільш типовим з яких є нежить.

При подальшому просуванні вірусів вглиб порожнини носа вони можуть залучати до запального процесу придаткові пазухи, що проявляється симптомами синуситу. Ураження порожнини носа і приносових пазух носить назву риносинуситу, і це захворювання найбільш часто турбує дітей та їх батьків.

У цій статті ми розглянемо, чому до проявів риніту та риносинуситу у дітей не варто ставитися як до чогось буденного, що виникає настільки часто, що батьки в якийсь момент перестають звертати на це увагу.

Чи потрібно лікувати нежить?

Вважається, що риніт не завдає шкоди дитячому організму, а значить, не вимагає лікарського втручання. Однак достатньо згадати про дискомфорт, який він завдає, щоб засумніватися в справедливості цього твердження. Починаючи від порушення дихання і неможливості нормально відпочити і закінчуючи впливом на якість денного і нічного сну дітей, риніт загалом негативно позначається на їх поведінці й самопочутті та психологічному комфорті всієї сім’ї. У дітей, які відвідують освітні заклади нерідко виникають проблеми як з перебуванням в них, так і з навчанням.

Як вже було сказано, до 95–96% всіх респіраторних вірусних інфекцій в дитинстві стартують з симптомів риніту. З їх числа виділяють віруси, улюбленою зоною ураження яких є порожнина носа. Це, перш за все, риновіруси – у них ця здатність навіть відображена в назві, настільки часто вони викликають це захворювання. За ними йдуть віруси грипу і парагрипу, респіраторно-синцитіальний вірус, метапневмовірус, коронавірус, бокавірус, аденовірус. Зовсім скоро після впливу на слизову носика багато з них викликають ураження інших органів дихальної системи, а це означає, що потрібно встигнути «спіймати» хворобу на самому початку і не допустити розширення меж вірусної агресії.

Ускладнення риніту у дітей

У дітей можливий перехід запалення порожнини носа в хронічну форму з формуванням хронічного риносинуситу. Іншими словами, при найменших відхиленнях в самопочутті у дитини негайно будуть розвиватися симптоми ураження порожнини носа і приносових пазух, навіть при відсутності контакту з вірусами.

З чим це може бути пов’язано?

Наші верхні дихальні шляхи густо населені мікробами, грибками та іншими мікроорганізмами, багато з яких тільки на перший погляд є «дружніми». При створенні умов, які дозволяють їм продемонструвати хвороботворні здатності, вони відразу ж їх проявлять. Тому при недолікованому або залишеному без уваги фахівця риніті та риносинуситі в майбутньому висока ймовірність того, що в цій ділянці сформується «слабке місце», де з самого початку буде розвиватися бактеріальне запалення, минаючи вірусний етап.

Наслідки частих ринітів

Проблема тривалих запальних захворювань порожнини носа, носоглотки і приносових пазух полягає в тому, що вони стають постійним подразником для розташованих по ходу повітряних потоків глоткової (аденоїди) і піднебінних мигдаликів, а також для трубних мигдаликів, які знаходяться біля входу до слухової труби. Хронічний запальний процес призводить до їх розростання, оскільки від мигдаликів вимагається більше зусиль для виправлення ситуації та перемоги над хвороботворними агентами, які проявили агресивні властивості. У якийсь момент мигдалики перестають справлятися з покладеним на них завданням і самі стають джерелом численних проблем зі здоров’ям у дитини.

І нарешті, часті риновірусні інфекції у деяких дітей можуть запускати алергічну перебудову організму, підвищуючи його чутливість до впливу багатьох зовнішніх факторів, які стають алергенами і на які дитина з часом починає реагувати проявами алергічного риніту.

Як бачимо, причин для занепокоєння у батьків з приводу нежитю дитини, особливо якщо він триває довгий час, задосить. Чимало наслідків дитячих соплів відразу себе не проявляють, але здатні відображатися на розвитку дитини і впливати на її соціалізацію. Наприклад, порушення носового дихання в дитячому віці, особливо якщо воно виникає досить часто, може істотно впливати на розвиток дитини, формування мови, слуху та навіть на інтелектуальний розвиток.

Що робити, якщо у дитини риносинусит або риніт?

У такій ситуації необхідно звернутися до лікаря. Навіть якщо на даний момент симптоми респіраторного вірусного захворювання, такі як підвищена температура тіла, головний біль, кашель, виражені слабко або їх поки немає, а є тільки нежить, чхання, дихання ротом, а значить закладеність носа, не варто чекати, поки хвороба розвинеться на повну, а її прояви стануть яскраво виражені.

В такому випадку до всього переліченого вище додадуться гнійні виділення з носа, часткова або повна втрата нюху, може приєднатися отит. У підсумку це вимагатиме більш серйозного лікування антибіотиками, а відновлювальний період після перенесеного гнійного захворювання загрожує затягнутися не на один місяць, протягом якого дитина буде очікувано вразлива до багатьох представників вірусного і бактеріального світу. Як вона буде відвідувати дитячий садок або наскільки відстане в школі через пропуски по хворобі, так само як і скільки лікарняних листів доведеться взяти її мамі – нескладно спрогнозувати.

Коли варто починати лікування нежиттів?

Щоб не додавати проблем ні собі, ні дитині, важливо лікувати респіраторне вірусне захворювання на самому початку його розвитку, поки вірус облаштувався в слизовій оболонці носа і звідки його простіше видворити. Для того, щоб нежить не перейшов в серйозне захворювання, потрібно відразу звертатися до лікаря і за його рекомендацією починати лікування противірусними препаратами.

Раннє втручання в згубну активність, коли вона локалізується в носовій порожнині, дасть можливість загальмувати розмноження вірусів. Це не дозволить реалізуватися багатьом далекосяжним хвороботворним планам вірусів та вбереже органи дихальної системи від їх можливого негативного впливу. А проблема з осіннім нездужанням дитячих носиків буде вирішена.

Галина Бут, сімейний лікар