Дистанційне навчання: чи знизиться рівень захворюваності? | Smart Mama 2024

Дистанційне навчання: чи знизиться рівень захворюваності?

Рекомендований, а в деяких регіонах нашої країни введений формат змішаного або дистанційного навчання в школах покликаний зменшити розповсюдження коронавірусної інфекції серед дітей. Сьогодні всі сили системи охорони здоров’я спрямовані на запобігання його поширенню та боротьбу з тенденцією зростання захворюваності.

При цьому тривога через «традиційні» вірусні інфекції відійшла на другий план: хоча застудні захворювання нікуди не зникли, однак зараз вони реєструються у дітей набагато рідше. Про це пише grippua.

Цей, 2020 рік – унікальний! Людство переглянуло свої погляди на життя і цінності, та дійшло висновку, що здоров’я – понад усе! Згадали про те, як можна зберегти його і вберегтися від інфекційних агентів, дотримуючись санітарно-епідемічних заходів безпеки. Давно розформовані СЕС знову стали потрібні, щоб пояснювати населенню, як же себе поводити, щоб максимально убезпечитися від зараження коронавірусною інфекцією.

Були розроблені санітарні норми поведінки, навчання, роботи, за якими ми вчимося жити. І ці норми допомагають нам захиститися не тільки від нового вірусу, але й від інших інфекцій, які передаються такими ж шляхами: повітряно-крапельним, тобто з мікрокрапельками слини, і контактним, при прямому контакті (поцілунки, дотики). Епідеміологічні заходи в навчальних та дошкільних закладах (вимірювання температури, недопуск в колектив дітей з ознаками ГРВІ, недопуск батьків до дитячих установ) так само приносять свої плоди і дітки стали менше хворіти на сезонні ГРВІ. Це відзначили педіатри в весняний період 2020 року, а також цієї осені. Звичайно, потрібно враховувати і кліматичну особливість осені-2020, яка не сприяла поширенню вірусів та виникненню застудних захворювань.

 

Читайте також: Як дитині відновитися після застуди і не захворіти знову?

 

Коли був оголошений жорсткий карантин і діти опинилися роз’єднаними та ізольованими вдома, істотного зростання застудних захворювань не спостерігалося. Цієї осені дошкільні установи і школи працюють, а якщо десь і оголошено карантин, і діти переведені на дистанційне навчання, то це пов’язано не з традиційними ГРВІ, а з виявленим випадком коронавірусу в колективі. Очікуваного спалаху застудних захворювань і грипу сьогодні не спостерігається. Невже діти тепер менше хворіють на ГРВІ чи причина криється в іншому?

Насправді нічого не змінилося: віруси ГРВІ продовжують згідно з сезоном циркулювати. Просто у зв’язку зі зміненими форматами освітнього процесу, коли дитина може знаходиться на змішаній формі навчання, а то й взагалі за згодою батьків і домовленістю з навчальним закладом навчатися дистанційно, знизилися вимоги до відвідування школи, де більше ратують за розподіл потоків учнів і недопущення коронавірусного захворювання. Є ще одна тенденція цього року – батьки стали менше звертатися до лікаря з банальним ринітом (нежить), щоб не заразитися коронавірусом в поліклініці, і це теж позначилося на цифрах офіційної захворюваності. Адже якщо раніше, щоб довго хворіти вдома, дитині потрібна була довідка від лікаря, то сьогодні більшість батьків не поспішають за нею.

Через несприятливу епідемічну ситуацію всі намагаються якомога менше відвідувати медичні заклади, щоб зайвий раз не наражати себе на небезпеку підхопити вірус, вважаючи за краще лікуватися самостійно.

 

Читайте  також: Що робити, якщо дитина часто хворіє в дитячому садочку?

 

Добре це чи погано? З одного боку, сьогодні дійсно похід до поліклініки пов’язаний з ризиком побувати в контакті з хворою людиною. Тому ще навесні медики наполегливо рекомендували лікуватися вдома, а візит в поліклініку здійснювати в разі крайньої необхідності. З тих пір нічого не змінилося. З іншого боку, така ситуація змушує багатьох батьків самостійно, виходячи з досвіду лікування попередніх застудних захворювань, вирішувати проблему, особливо не переймаючись питанням, а що ж насправді відбувається з хворою дитиною.

Але, на жаль, перебуваючи вдома на дистанційному навчанні, дотримуючись всіх санітарно-епідеміологічних правил не завжди можна вберегтися від вірусів. Діти відвідують гуртки і спортивні секції, менші діти можуть принести інфекцію з дитячого садочка, а батьки – з роботи. Насувається справжній зимовий сезон ГРВІ, грипу, тож розслаблятися не варто.

Про що потрібно пам’ятати батькам?

Батькам варто нагадати про правильні умови перебування дитини на дистанційному навчанні вдома. Потрібно регулярно провітрювати приміщення, в якому знаходиться дитина. Для злагодженої роботи мозку та імунної системи важливо забезпечити надходження достатньої кількості кисню, повітря повинне бути 21–23 °С, вологість 60–70% – тоді дитина зможе повноцінно виконувати уроки.

Тривале перебування перед монітором – це велике зорове навантаження, тому слід проводити мінімальну гімнастику для зору 2-3 рази на день. Це прості дії коли дитина переводить погляд з ближнього предмета вдалину, повторюючи кілька разів, сильно заплющує очі та витріщає, сидячи рівно, не змінюючи положення голови, водить очима вліво-вправо, вгору-вниз 10–15 разів. Потрібно обмежити комп’ютерні ігри, оскільки дитина й так довго перебуває перед монітором.

Також зміни положення потребує й тіло дитини, кожні 30–45 хвилин потрібно робити мінімальні фізичні вправи за бажанням дитини: можна пострибати, поприсідати, помахати ручками та  ніжками, зробити нахили.

 

Читайте також: Як розпізнати пневмонію у маленької дитини?

 

Обов’язковими повинні бути прогулянки на свіжому повітрі протягом 1-2 годин в парку, в лісі та просто біля будинку з друзями. Відвідувати спортивні, танцювальні секції, де повинні дотримуватися офіційно прийнятих санітарних норм. Таким чином діти зможуть уникати згубних впливів дистанційного навчання на їх організм, і ми не вийдемо з карантину з дітками, у яких знизився зір, з’явилася зайва вага і депресивний настрій.

Але це ніяк не скасовує необхідності звернення до фахівця, якщо самопочуття дитини погіршилося. Якщо причиною нездужання стала респіраторна вірусна інфекція, лікар може призначити прямий противірусний препарат сироп Флавовір (у складі якого рідкий екстракт протефлазід). Його дія полягає в блокуванні ферментів, які сприяють розмноженню  вірусів,. Тому лікування Флавовіром, особливо якщо з моменту появи перших симптомів захворювання минуло небагато часу, не дозволить вірусу викликати важке захворювання і знизить імовірність розвитку ускладнень.

В умовах напруженої епідемічної ситуації важливою стає і профілактика вірусного ураження дихальних шляхів у дитини незалежно від того, відвідує вона навчальний заклад або знаходиться на домашньому навчанні. Якщо лікар вважатиме за потрібне, він може призначити Флавовір сироп з профілактичною метою. Сенс профілактики противірусним засобом полягає в тому, що вірус, який в будь-який момент потрапив на слизову оболонку носа, не зможе почати свою хвороботворну діяльність, оскільки вона відразу ж буде заблокована. У підсумку це вбереже дитину від чергового застудного захворювання.

Підсумовуючи вищесказане, не має значення, відвідує дитина школу або знаходиться на дистанційному навчанні – на можливості хворіти на респіраторну вірусну інфекцію це ніяк не позначається. А значить, немає причин для зниження контролю за самопочуттям дитини і своєчасного звернення до лікаря при появі у неї перших симптомів ГРВІ.

Ольга Задорожна, лікарка-педіатр